Balın Sahte Olup Olmadığını Anlama Yöntemleri

Bal sağlığımız için oldukça önemli olan içerikler bulunduran bir besin maddesi olup çocukluktan itibaren sürekli olarak tüketilmesi önerilen bir besindir. Fakat günümüzde birçok doğal ya da organik adı altında satın balın sahte olduğu da yapılan araştırmalarca saptandı. Amerika ve Avrupa’ da sahte bal üretiminin oldukça büyük cezai yaptırımları olmasına nazaran yapılan araştırma sonuçlarında yüzde yetmiş beş oranında sahte bal tespit edildi. Sahte bal içeriğinde polen ve daha birçok madde olmamak ile beraber aynı zamanda arıların şeker şurubu ile beslenmesi sonucun elde edildikleri için çokta sağlıklı sayılmaz.

bal

bal

Sağlığımız için önemli olan bal aynı zamanda güzellik için uygulanan birçok maskeninde ana maddesi olabiliyor. Peki, balın gerçek olduğunu doğal ve organik olduğunu nasıl anlarız?

  • Balın gerçek olup olmadığını çok kolay birkaç yöntem ile öğrenmeniz mümkün. Organik olarak satın adlığınız baldan bir kaşık alın ve su dolu bir bardağın içine koyun. Bal suyun dibine çöker ve çözülmez ise gerçek. Erir ise sahtedir.
  • Bu uygulamanın yanı sıra yapılacak olan diğer bir yöntem ise su bardağının içine birkaç damla sirke damlatarak arkasından içine bal ilave edin. Bal köpürüyor ise içerisinde takviye edilmiş olan bazı maddelerin varlığını yansıtır.
  • Kibrit çöpü alıp balın içine sokun ve sonra çıkarıp yakmaya çalışın. Gerçek bal ise yanar.

Yanıtla