Kamburluğu Engellemek İçin Neler Yapmalı?

Kamburluk günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin birçok kişide olan bir duruş bozukluğu dur sırt eğikliği olarak bilinen bu rahatsızlık kişideki bel kaslarım zayıflamasından kaynaklanır. Kifoz olarak bilinen kamburluk kişide hem görüntü anlamında hem de sırt ağrısı olarak sorunlar yaşatır. Zamanla ortaya çıkabilen bu problem aslında tedavi edilebilir? İşte bu yazımızda siz değerli okuyucular için kamburluğu engelleme adına bazı egzersiz hareketlerinden söz edeceğiz.

kamburluk

kamburluk

Dik Duruş İçin Bu Egzersizleri Yapın

Eğer çalışıyorsanız ve işiniz masa başı ise gün boyu oturuyorsanız bu da hem üst hem de alt sırt kaslarında kısalmaya sebebiyet veriyor. Bunun için bol bol kol esnetme hareketi yapabilirsiniz. Bu hareket sayesinde sırt ve omuz bölgeniz esner.

kamburluk nedenleri

kamburluk nedenleri

Bir diğer egzersiz ise köprü egzersizidir. Kalça ve karın bölgesi için oldukça faydalı olan bu hareket beli güçlendirir. Bu sayede duruş bozukluğunu engelliler. 3. egzersiz hareketi ise çocuk oturuşu olarak da tanımlanan dinlenme ve belirli rahatlatma hareketidir. Belimizi ve sırtımızı rahatlatan omuzları gevşeten dinlendirici etkisi olan bir harekettir. Pilateste de yapılan bu hareket kamburluğu engeller

1 Yorum

  1. Tuğçe 19 Haziran 2017 Yanıtla

Yanıtla