Karanfil Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Karanfil çiçekleri, karanfilgiller (Caryophyllaceae) familyasına ait olan çiçek türleridir. Karanfilin çiçekleri beyaz, pembe ve kırmızı gibi renkler ağırlıkta olmak üzere pek çok farklı renkte olabilmektedir. Karanfiller seralarda her mevsim üretilebilen çiçek türleridir. Bu yüzden dolayı karanfillerin fiyatları da çok yüksek olmaz. Günümüzde 80’den fazla cinsi olduğu söylenen karanfillere ait 2000 kadar alt tür bulunmaktadır.

Karanfil Çiçeği ve Güneş

Karanfil, yetiştirilmesi kolay bir çiçek türüdür. Açık havada yetiştirilmeye uygun olan karanfiller ev ortamında da kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Evde, günün en az 5’te birinde güneş alması yeterli olacaktır. Yeterince ışık almayan karanfiller daha yavaş bir şekilde gelişmeye başlayabilir.

karanfil-buketi

Karanfil yetiştireceğiniz toprağın çok özel olmasına gerek yoktur. Genelde her tür toprak karanfiller için uygundur. Fakat verimli bir şekilde karanfil elde etmek istiyorsanız toprağın asit derecesine dikkat etmelisiniz. Toprağın pH derecesinin 5.5’ten daha yüksek olması gerekebilir.

Karanfil Çiçeği ve Sulama

Karanfil sulayacağınız zaman nem ihtiyacını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ara sıra yapaklarına su fısfıslamanı karanfilin daha nemli kalmasını sağlayabilir. Karanfil yetiştirilmesinde aynı zamanda sıcaklık da büyük bir önem taşıyor. Uygun sıcaklık derecesi yakalandığı zaman çiçeğin gelişimi daha sağlıklı olur.

7 derecenin altında olan sıcaklıklar içerisinde çiçeğin oluşumu ve kalitesi daha olumlu yönde etkilenir. Ancak gelişme ve büyüme yavaşlayabilir. Kolay bir şekilde yetiştirebileceğiniz karanfil çiçekleri için en doğru doğru adres olan Kütahya Çiçekçi adresini ziyaret ederek birbirinden farklı karanfil çiçeklerine sahip olabilirsiniz.

Yanıtla