Dar Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Günün erken saatlerinde ayakkabı satın aldığınızda oldukça rahat ettiğiniz ayakkabı ile tüm gün gezdikten sonra ayağınızın sıktığını hissedersiniz. Çünkü günün sonunda ayaklarınız şişmiştir, bu şişkinlik nedeniyle de ayakkabı ayaklarınızı sıkmaya başlayacaktır.

Ayakkabının daralmasının nedeni de kullanım hatalarından doğan nedenlerdir. Deri ayakkabılar ıslandığında kuruması için güneşe bırakılır veya kalorifer peteklerinin üzerine konulur. Hakiki deri ayakkabıların kuruması için oda sıcaklığında kendi halinde kurumaya bırakmalısınız.

Dar ayakkabıyı genişletebilmek için birkaç önerimiz olacak:

Ayakkabıyı Ayağınıza Alıştırın

Sıkça tekrarlanan diğer bir yöntem de evinizdeki kalın çoraplarınızı giyerek dar ayakkabınızla evinizde gezin, otururken ayağınızda olsun. Bu şekildeki kullanımınızla ayakkabınız bir müddet sonra genişleyecektir.

Ayakkabılarınızı Dondurun

Ayakkabının içine kilitli buzdolabı poşeti yerleştirin; buzdolabı poşetini su ile doldurarak poşetin ağzını kapatın. Ayakkabıyı bu şekilde buzdolabının buzluğuna koyun. Su donunca genleşecektir ve dar ayakkabıyı genişletecektir. Bunu yaparken ayakkabının fermuarlı veya bağcıklı olması durumunda, bağcığını bağlayın veya fermuarını iyice kapatın.

Gazete Kâğıdı Kullanın

Gazete kâğıdını ıslatarak ayakkabı içine koyabilirsiniz. Gazete kâğıdı kuruyana kadar ayakkabının içinde beklerse ayakkabının bollaştığını görebilirsiniz.

Ayakkabılarınızı Isıtın

Ayakkabılarınızı kalın çorabınızla giydikten sonra iki-üç dakika saç kurutma makinesiyle ısıtın. Ayakkabı içindeyken ayaklarınız kasmanız, parmak uçlarını hareket ettirmeniz dar bölgeleri n gevşemesini sağlayacaktır. Kurutma makinesiyle ısıttığınız ayakkabıdan deri soğuyana kadar ayağınızı çıkarmayın. Deri soğuyunca çoraplarınızı çıkartarak ayakkabınızı test edin, darlığın gittiğini göreceksiniz.

Ayakkabıcınıza Gidin

Hakiki deri ayakkabılarda deriyi iyice ıslatın. Bunun yapılmasının nedeni deri gözeneklerinin açılması içindir. Bu uygulama suni derili ayakkabılarda yapılırsa deri çatlayabilir veya aşırı esnetilmeye dayanamayıp yırtılabilir. Ayakkabının bir numara büyümesi için, bir numara büyüklükteki ayakkabı kalıbını ayakkabıya geçirin ve birkaç gün bekleyin. Bunun için ayakkabıcınıza da gidebilirsiniz. Ayakkabıcılarda uzunluğunu ya da genişliğini açmak için esnetme aparatları vardır, profesyonelce aldığınız yardım sizi sonuca daha çabuk ulaştırabilir.

Sprey Kullanın

Ayakkabı derisini daha yumuşak hale getirmek için özel spreylerden faydalanabilirsiniz. Deriyi spreyle yumuşattıktan sonra, ayakkabınızın içine ayakkabı kalıbı yerleştirin; birkaç gün bekleyin. Bu yöntem ayakkabınızın derisine zarar vermeden açılmasına yardımcı olacaktır.

Yanıtla