Ahşap Şekillendirme

Ahşap şekillendirme yıllar geçse de eskimeyecek zanaatlar arasında. Talaş kokusu, tozu, toprağı olsa da yine de vazgeçilmez bir uğraştır. Eski sandıkları, atacağınız kasaları veya bulduğunuz herhangi bir eski ahşabı yeniden kazanabilme imkânı verir.

Nasıl Bir Süreçtir?

Ahşabı istediğiniz boyutlarda kesmeden önce bir bilgisayar çıktısı alıp ona uygun işaretlemeler yapmalısınız. Eğer doğaçlama bir ürün değil de belli bir kalıba sahip cisimlerden yararlanacaksanız ölçülü çalışmanız sizi için daha faydalı olacaktır. Tahta üzerine işaretlemeler yaptığımız zaman artık kesme işlemine geçebiliriz demektir.

ahşap

ahşap

Ahşabı keserken elektronik testere ile keseceksek hızlı hareket etmemek gerekir, aksi takdirde testereyi kırma ihtimalimiz olacaktır. Yavaş yavaş kestiğimiz parçaların pürüzlü yüzeylerini eye ve zımpara yardımıyla pürüzsüzleştirebilirsiniz. Böylece ahşap daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Ahşabı kestiğiniz sırada bu zımparalama payını da bırakmanız ölçüde hata payını azaltır. İstediğiniz hali alan ahşabı isterseniz doğal görünümüyle vernikleyerek kullanabilir, isterseniz de rengarenk boyayarak hoş ürünler elde edebilirsiniz.

ahşap şekillendirme

ahşap şekillendirme

Ahşap başladığınız zaman bırakmak istemeyeceğiniz bir zanaattır. Uzun uğraşlar sonunda ortaya çıkan işin buna değdiğini görünce her defasında yeniden yapma arzusu uyandırır insanda. Stresinizi de dağıtabilir, boş zamanlarınızı değerlendirebilir ya da vaktinizi tamamen buna ayırarak artık hayatınız bir parçası haline getirmiş olursunuz. İlerleyen zamanlarda belki kazanç sağladınız bir işe dönüşebilir. Eskimiş ama ataya kıyamadığınız eski eşyalarınızı da değerlendirmek için size bir fırsat verir.

Yanıtla