Ağlamak Faydalı mıdır?

Ağlamak, insanların en büyük ihtiyaçlarından biridir aslında. Ağlayan insanlar, toplum genelinde zayıf olarak görülür. Zayıf karakterli olarak adlandırılır. Ağlamanın, küçüklüğün ve zayıflığın simgesi olduğu düşünülür. Bu nedenle de insanlar ağlamaktan çekinir. Oysaki tam tersidir. Ağlamak, güçsüzlüğün göstergesi değil, insanlığın en temel bir ihtiyaçlarından biridir.

ağlamak

ağlamak

Ağlamanın Faydaları Neler?

  • Ağlamak; insanları bunalıma girmekten, depresyona girmekten kurtarabilir. Ağlamayı küçüklük olarak düşünüp, güçlü görünmek için her şeyi içine atan kişiler; daha çok bunalıma ve depresyona girer. Bu nedenle, ihtiyaç hissettiğiniz zamanlarda ağlamaktan çekinmeyin.
  • Bir olaya çok üzüldükten sonra, normale dönebilmeniz için ağlamanız gerekir. Zira siz ağladığınızda, vücudunuzda mutluluk verici hormon olan, endorfin hormonu salgılanır. Bu da demek oluyor ki; ağladıktan sonra ferahlayacak ve rahatlayacaksınız.
ağlamak faydalı mı

ağlamak faydalı mı

  • Gözyaşlarınız, aslında siz hiç bilmeden ve fark etmeden gözlerinizi de korur. Gözyaşlarında yer alan bir enzim, anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Ve bu özellik sayesinde, gözlerde oluşabilecek enfeksiyonları engeller ya da var olan enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Vücutta salgılanan stres hormonları, siz ağladığınız zaman vücudunuzdan atılır. Yani gözyaşları sayesinde vücuttan atılan stres hormonlarının, sizi strese sokması engellenmiş olur.
  • Bir olaya çok üzüldüğünüz anda ya da çok sinirlendiğiniz anda, kan basıncınız artar. Ve bu durum bu şekilde devam ederse, sağlığınız açısından ciddi sorunlar oluşabilir. Ağladığınız zaman bir rahatlama söz konusu olacağı için, yükselen kan basıncı da düşer.

Ağlamayı zayıflık olarak görmekten vazgeçin. Sağlığınızı da düşünün ve ihtiyacınız olduğu zamanlarda ağlamaktan çekinmeyin.

Yanıtla