Jel Gübre Nedir Faydaları Nelerdir?

Bitkilerin daha verimli ve sağlıklı büyümesi için belirli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Sadece su, toprak ve güneş nedeniyle ihtiyaçlarını karşılayamayan bitkilere gübre takviyeleri uygulanmalıdır. Bitkinin ihtiyaçlarını karşılayan ve birkaç yararlı madde içeren tamamlayıcı maddelere de gübreler denir.

Sulama sistemleri sayesinde toprak ve yaprak uygulamaları için üretilmiş zengin ve çok yönlü jel gübreler bulunmaktadır. İçeriği, geliştirilerek formüle edilmiş bitki besin maddeleri ile zenginleştirilmiştir.

Bitki Stres Zamanlarında Etkilidir

Bitki stres zamanlarında stresli koşullara karşı bitki toleransını arttırır ve sunduğu en iyi beslenme çözümü ile stresli koşulların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Örnek olarak kuraklık, yüksek geçici su tablası, taşkınlar, kök hasarı gibi. Stres altındaki bitkiye destek sağlar ve hastalığa karşı direncin artmasına yardımcı olur.

E.C değeri azaltılmış hassas bitkilerde kullanım kolaylığı sunar. Tuzluluk sorunu olan topraklarda diğer gübrelere göre daha avantajlı kullanım sağlar.

Kullanım Kolaylığı Sunar

Kolay karıştırılır. Yüksek konsantrasyonlu bir gübre olmasına rağmen, daha akışkandır. Bitkiler ve aplikatörler için daha güvenlidir. İçerdiği yüksek kaliteli şelatlar sayesinde bitkiler tarafından güçlü bir şekilde emilir. Bu şekilde mikro elementlerdeki eksikliklerin giderilmesine ve eksikliklerin önlenmesine yardımcı olur.

Plantafert 

Bitkinin her döneminde kullanılabilme özelliği olup yüksek konsantrasyonlu bir  NPK Jel gübredir. İçerdiği azot, fosfor ve potasyuma ek olarak, bitkiyi FAN ve bitkiler tarafından karşılaşılan olumsuz biyotik ve abiyotik stres faktörlerinin üstesinden gelmeye teşvik eder ve bitkinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kök gelişimini destekleyerek bitkinin kök yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olur. Dengeli NPK oranına sahip herhangi bir bitki için kullanılabilir.

Plantafert 19-6-20 + 2MgO + TE

Plantafert 19-6-20 + 2MgO + TE yüksek konsantrasyonlu NPK jel gübre, içerdiği magnezyum takviyesi ile kontrollü vejetatif büyümeyi destekler. Daha az azot ve potasyum içeren fosfor, FAN  ile hücre bölünmesini artırmaya yardımcı olur. Geniş yapraklı bitkilerde dört mevsim kullanıma uygundur. Kontrollü büyümenin istendiği herhangi bir tesiste tercih edilen bir üründür.

Plantafert 11-0-21 + 2MgO + TE

Plantafert 11-0-21 + 2MgO + TE NK Jel yüksek Konsantrasyonlu gübre ekstra magnezyum içerir. Azot ve potasyum oranına ek olarak FAN, üretim yöntemiyle kontrollü büyümeyi, meyvelerde iyi renk oluşumunu ve yüksek kalitede elementleri teşvik eder. Meyve boyutunu ve şeker içeriğini artırmaya yardımcı olur. Bitkilerin yüksek potasyuma ihtiyaç duyduğu dönemlerde, çiçeklenme ve meyve gelişimi sırasında kullanılabilen bir üründür.

Plantafert 10-30–10 + TE

Plantafert 10-30-10 + TE yüksek fosforlu NPK jel gübre, azot ve potasyuma ek olarak, yüksek fosfor içeriği sayesinde bitkinin ihtiyaç duyduğu enerjik ve kök gelişimini destekler.

Yeterli fosfor sağlandığında, bitkilerin çiçeklenmesine yardımcı olur. Formüle Edilmiş İleri Besinler = Geliştirilmiş Formüle Edilmiş Bitki Besin Maddeleri üretim yöntemi sayesinde kontrollü büyüme sağlar ve yüksek miktarda fosfor, azot, potasyum ve şelatlı eser elementler sayesinde büyümeyi ve köklenmeyi destekler. Olgunlaşma döneminde bitkinin çekirdeğinin oluşumuna da katkıda bulunur.

Jel Gübrelerin Faydaları Nelerdir?

Jel gübre uygulamak diğer gübrelerden daha kolaydır. Toprak ve yapraklar tarafından daha hızlı ve daha kolay emilir. Uygulandığı toprak, daha önce kimyasal gübreleme ile uygulanmış toprak ise, toprağın önceki kimyasal gübre ile temizlenmesine ve temizlenmesine yardımcı olur.

Jel olduğundan, toprak ve bitki gövdelerinden su kaybını büyük ölçüde azaltır. Katı ve toz gübreler aşırı kullanılırsa bitkiye zarar verirler. Bununla birlikte, jel gübreler çok fazla uygulansalar bile, bitki ve köklerine zarar vermezler, çünkü toprak tarafından emilirler ve su ile hızla ayrışırlar. Organik tarıma geçişi hızlandıran bir gübreleme şeklidir.

Daha fazla bilgi almak için https://www.ufuktarim.com/ozel-ec-kompoze-sivi-gubreler bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yanıtla