Sahte Alkol Konusunda Uzmanlardan Uyarı

En çok sahte alkolün tüketildiği ve her yıl emniyet güçleri tarafından binlerce sahte ve kaçak alkolün tespit edildiği Türkiye’de, alkol kullanmak isteyenleri büyük tehlikeler bekliyor. Uzmanlara göre sahte alkol tüketmenin ölüme kadar giden olumsuz sonuçları olabilir. Peki “sahte alkol konusunda tüketicilerin dikkat etmesi gerekenler neler, sahte alkol nasıl anlaşılır?” bu tür sorulara yanıt bulalım.

Sahte Alkol ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Organize suçlarla bağlantılı bir iş olan sahte alkol üretme, yasalar tarafından büyük cezaları beraberinde getirmektedir. Uzmanlara göre dolandırıcılar için en yaygın hedef, düşük ila orta fiyatlı piyasa lideri votka ve şarap markaları. Yasa dışı ticaretin meşru içecek işletmeleri ve perakendecilere verdiği zarar ise kuşkusuz büyük.

Ürünlerin tadı olması gerektiği gibi görünse de, bu tür ürünlerin içeriği ve etkisi insan sağlığı üzerinde ciddi ve olumsuz etkiler yaratabilir.

Bu tür ucuz ürünleri içmek sağlık için büyük bir risk oluşturuyor ve en kötü senaryoda, sahte alkol ölüme neden olabilir. Sahte alkol satın aldığınızda, hangi bileşenleri içerdiğini ve ne kadar güçlü olduğunu bilemezsiniz, bu da bir veya iki içkiden sonra ciddi hastalıklara ve farklı türde sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Sahte İçki Nasıl Anlaşılır?

Gıda standartları kuruluşları, sahte içkiyi tespit etmenin birkaç yolu olduğunu belirtiyor. İlk olarak, bildiğiniz ve güvendiğiniz market ve işletmelerden alkollü içecekler satın almanız gerekir..

Bir ürünün etiketinde yazan şey olmadığına dair en bariz ipucu, düşük fiyattır. Fiyatı olması gereken rakamdan daha düşük olan ürünlerle karşılaştığınızda tedbirli davranmanız yerine olacaktır. Bu, alıcılar için hemen bir alarm zili çalmalı ve kendilerine sadece ‘neden’ diye sormalılar. Ancak etiketleme, ambalajın görünümü, ürünün nasıl ve nerede satıldığı da bir şeylerin doğru olmadığını gösterebilir.

Uzmanlar, kötü görünen etiketler ve yazım hataları olup olmadığının kontrol edilmesini savunuyor, çünkü bu hatalar bir ürünün sahte olduğunun iyi bir göstergesidir.

En yaygın olarak taklit edilen alkollü içki olan votka, şişede hiçbir beyaz parçacık veya tortu görülmeden tamamen berrak görünmelidir.

Bu tür değerlendirmeler, sahte alkolün tespit edilebilmesi için her zaman yeterli olmayabilir. En net sonuç, tam teşekküllü laboratuvarlarda yapılacak alkol analizidir. Sahte içki nasıl anlaşılır konusu ile ilgili daha fazla bilgi için  https://www.analizistek.com/sahte-icki-nasil-anlasilir sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtla