Dijital Marka Yöneticisi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar?

Dijital marka yöneticisi nasıl olunur? Dijital marka yöneticisi bir markanın dijital ekibini meydana getiren ya da bulunan ekibinin görevlerini dağıtan kişilere denilir. Birden daha fazla markaya sahip olan şirketlerde ise yönetici pozisyonunda görev alınmaktadır.

Dijital Marka Yöneticisi Nasıl Olunur?

Dijital marka yöneticisi olmak için üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren işletme, iktisat, pazarlama ve reklamcılık gibi programlarının tamamlanması ile marka yöneticiliği eğitimi alınmalıdır. Şirketlerde bu meslekte çalışmak isteyenler gerekli olan tüm eğitimleri alması zorunlu olmaktadır. Burada şirketlerin marka departmanlarında deneyin kazanılması halinde dijital marka yöneticisi konumuna gelinmesi mümkün olacaktır. Teknolojinin gelişmesi ile çok hızlı bir şekilde yaygınlaşan dijital marka yöneticisi nasıl olunur konusu çok fazla merak edilmektedir. Bu meslek için belirlenen bölümlerin tamamlanması ile istenilen pozisyona gelinmektedir.

Dijital Marka Yöneticisi Ne İş Yapar?

Dijital marka yöneticisi ne iş yapar? Dijital marka yöneticisi çalışmış olduğu firmada çok sayıda alanda görevleri bulunur ve üstlenmiş olduğu marka için ekibine görev dağılımı yapmaktadır. Sosyal medya ve web sayfasında dijital reklam ile tanıtımların yapılması ve reklam ajansları ile organizasyonlar yapılması gibi pek çok alanda sorumlulukları bulunur. Ayrıca dijital marka yöneticisi görevleri;

  • Sorumlu olduğu markanın gelişmesi ve daha fazla kar etmesi için gerekli olan stratejileri belirlemek,
  • Markanın yurt içi ve dışı pazarlama faaliyetlerini yürütmek,
  • Marka ile alakalı reklam, halkla ilişkiler ile diğer iletişim çalışmalarını belirlemek,
  • Marka geliştirme stratejilerini ve tüm hedefleri belirlemek adına yıllık faaliyet raporlarını hazırlamak,
  • Marka imajının geliştirmesini sağlamak gibi başlıca görevleri bulunmaktadır.

Dijital Marka Yöneticisi Ne Kadar Maaş Alır?

Dijital marka yöneticisi ne kadar maaş alır? Genel olarak son zamanlarda son derece popüler olan dijital marka yöneticisi maaşı ortalama olarak 11 bin lira kadar olmaktadır. Bu meslekte en düşük maaş 7 bin lira olurken en yüksek maaş ise 17 bin civarında seyretmektedir. Ayrıca merak edilen dijital marka yöneticisi nasıl olunur yer alan pozisyonda çalışan kişiler kariyerlerinde ilerledikçe ve tecrübe durumuna göre maaşlarında farklılıklar olmaktadır.

Yanıtla