Evliliği Uzun Sürdürme Yolları

Bir yastıkta kocamak adına atılan ilk adımlar her daim olumlu bir şekilde neticelenemiyor. Bunun pek çok sebebi olmakla beraber uzun bir evliliğin formülü çok da zor değil. Evlilikte esas olan eşlerin birbirlerine karşı olan görev ve sorumluluklarını doğru bir şekilde yerine getirmelerinden geçiyor. Evlilikte en önemli unsur saygıdır. Uzun vadede çiftlerin birbirlerine karşı saygılı olması kurumun temel taşıdır. Saygının yitirildiği evliliklerde çöküşün çok daha hızlı olduğu görülmektedir.

evlilik

evlilik

Evlilikte bir yaşam paylaşımı söz konusudur. Bunda duygu ve düşüncelerin önemi büyüktür. Duygu ve düşünceler paylaşıldığı miktarda önem kazanırlar. Duygular ne kadar çok paylaşılırsa kopmak da o kadar çok zor olacaktır. Duyguların karşı tarafa hissettirilmesi önemlidir. Hissettirilmeyen sevgi ya da duygular ilişki bağının zayıflamasına neden olacaktır. Duyguların karşılıklı açık edilmesi bağın ve sevginin güçlenmesine neden olacaktır. Böylelikle evlilik sürecinde çatlaklar oluşmayacaktır.

uzun evlilik

uzun evlilik

Olabildiğince Beraber Vakit Geçirin

Çiftlerin birbirleri ile yeterli derecede vakit geçirmesi önemlidir. Ortada sorunlar varsa hızlı bir iletişim ile sıcağı sıcağına çözmek bu sorunların birikip patlamasına engel olacaktır. Ayrıca evliliklerin uzun sürmesinde aile faktörü de önemlidir. Aileler arası saygı bu aşamada önemlidir. Kişi eşinin ailesine olan tutumunu ne derece pozitif tutarsa o derece evliliklerde kırılma yaşanmaz. Bunlarla beraber cinsel yaşam da evliliğin uzun vadeli olmasında önemli rol oynar.

Yanıtla