Video Oyunları Beynin Yapısal ve Kimyasal Yapısını Değiştiriyor mu?

Video oyunları için yapılan birçok araştırma, kullanıcıların şiddet oyunları oynamasının, eylem ve davranış değişiklikleriyle sonuçlandığını, saldırganlığa ve bağımlılığa neden olduğunu tespit etti. Aşırı oyun sonucunda bağımlılık benzeri semptomlar geliştiren oyuncuların fraksiyonuna odaklanan araştırmacılar tarafından belirtildiği üzere, bu psikolojik tanı konabilen bir bozukluk olabilir. Peki, video oyunları gerçekten beynin yapısı ve kimyasını değiştirebilir mi?

Video Oyunları Oynamanın Beyine Etkileri

Ancak, bazı görüşlere göre video oyunları oynamak hiç de kötü değil. Aslında, belli bağlamlarda oyun; bilişsel motivasyon, duygusal ve sosyal yararlar sağlıyor. Bununla birlikte, oyunun, görsel uzaysal beceriler, dikkat ve ödüller ile ilişkili alanlar da dâhil olmak üzere beynin bazı bölgelerinde köklü değişikliklere neden olduğu öne sürülüyor. Video oyunu bağımlılığı beyinde değişikliklere neden olabilir. Çoğu zaman, bu değişiklikler beyindeki ödül merkezinde gerçekleşir.

‘Published in Frontiers of Human Neuroscience’ dergisinde yayınlanan bir inceleme, video oyunlarının oynatılmasının hem beyin yapısını hem de performansı değiştirebildiğini gösteriyor. Oyun, dikkat ve konsantrasyon da dâhil olmak üzere çeşitli ilgi türlerinde iyileşmelere katkıda bulunabilir. Buna ek olarak, oyuncuların visuospatial beyin bölgeleri daha büyük ve daha verimli olduğunu gösteren bazı kanıtlar var. Örneğin, bir çalışmada uzun süredir oyun oynayan oyuncuların hipokampus alanının genişlediği tespit edildi. Hipokampus, mekânsal gezinmede önemli bir rol oynuyor.

Bu değişikliklerin gerçekleştiğinden emin olunmasına rağmen, çalışmaları gerçek hayat ayarlarına çevirmek hala zor. Tek bildiğimiz, farklılaşmaların, genellikle, oyun türü veya oyuncunun cinsiyeti gibi bir takım diğer değişkenler ile karmaşık ve geniş kapsamlı olması. Sonuçta, video oyunları gün geçtikçe daha iyi ya da kötü bir şekilde yaşamımızın bir parçası haline geliyor.

Yanıtla