Mutfak Dolabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şık bir mutfağa sahip olmak, herkesin isteyeceği bir şeydir ve mutfakta büyük bir yere sahip olan mutfak dolabı seçimi de bu yüzden oldukça önemlidir. Mutfak dolabı seçerken kendi tercihlerinize göre dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle mutfakta geniş bir yere sahip olduğu ve sürekli göze çarptığı için mutfak dolapları aynı zamanda hem estetik hem de işlevsel olmalıdır.

Malzeme Tercihi

Mutfak dolabının maliyeti yüksek olduğu için seçim yaparken acele etmemeniz gerekmektedir. İstekleriniz doğrultusunda size ve ailenize en uygun mutfak dolabını bulmalısınız. Öncelikle mutfak dolabı seçerken belki de en önemli şey, dolabın hangi malzemeden olduğudur. Mutfak dolaplarında kullanılan en kaliteli malzeme sert ve yumuşak ahşap kalıntılarının parçalanıp, belirli bir ısı ve basınç altında mum ve tutkal ile oluşturulan ve levha şekline sahip olan MDF’dir. Kaliteli malzeme kullanmak en başta pahalı gözükse de uzun süre kullanıma olanak sağladığı için uzun vadede en mantıklı tercihtir.

Plan ve Kullanım

Mutfak dolabı yapmadan önce karar vermeniz gereken şey dolaba koyacağınız eşyalardır. Dolapta depolayacağınız eşyaları seçin ve bir listesini çıkarın. Dolabı yaptırmaya giderken bu listedeki malzemelere uygun yapıdaki dolabı tercih edin. Ayrıca dolap almaya gitmeden önce bir plan da çıkarmalısınız. Dolabın konumuna göre su ve elektrik tesisatı planını hazırlayıp, dolap almaya hazır bir şekilde gidin.

Dolap Kapakları

Mutfak dolabı çekmecelerinin veya kapaklarının kapanışı ve kapanış hızı da uzun süre kullanımınızı etkileyen bir şeydir. Kapaklar hızlı bir şekilde bırakıldığında meydana gelen hasarlardan dolayı uzun süreli kullanım planınız varsa bu tarz hasarlar her açıp kapattığınızda dolabınıza zarar verecektir. Bunun için frenleme sistemine sahip olan mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz.

Renk Tercihi

Evin genel tasarımında olduğu gibi mutfak dolabı seçimlerinde de seçeceğiniz renk ve ton büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada da her zaman olduğu gibi tercihlerinize göre hareket etmelisiniz. Mutfağınızda ferah bir görünüme sahip olmak istiyorsanız açık bir rengi tercih etmek daha doğru olacaktır. Böylece mutfağınız daha ferah görünecektir. Eğer büyük bir mutfağınız varsa koyu tonlarla daha modern görünüşlü ve daha şık bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Yanıtla