Dağcılık Nedir?

Doğa sporları arasında en fazla ilgi görenlerden birisi de dağcılık sporudur. Dağcılık en tehlikeli olan sporlar arasındadır. Dağcılık sporu için profesyonel kişilerden kesinlikle destek alınması gerekmektedir. Teori ve pratik çalışmalar tamamlandıktan sonra uygulamaya geçilebilir.

Dağcılık sporunu öğrenmek için ilk olarak teorik eğitimlerden geçmelisiniz. Teoride kullanılacak dağcılık sporu malzemeleri ve bu malzemelerin kullanımına ilişkin detaylar sizlerle paylaşılır. Ayrıca doğadaki kaya türlerinin tanımları ve hangi kayaya hangi teknikte tırmanılacağı ile ilgili bilgiler de verilmektedir. Eğitimin bir diğer aşamasında ise malzemelerin birbirleriyle olan ilişkileri anlatılır.

Eğitimler ve Aşamaları

Eğitimin son aşamasına geçtiğiniz zaman düşük yükseklikteki özel kayalara nasıl tırmanacağınız anlatılır ve iş uygulama kısmına gelmiş olur. Çadır kurma, kamp yapma ve doğada hayatta kalmanın temel eğitimleri de dağcılık sporunu öğrenmek isteyenlere profesyonel şekilde verilmektedir.

Kamp malzemeleri ve doğada kişinin ihtiyaç duyabileceği tüm malzemelere ilişkin olan detaylar eğitimler boyunca kişiye verilmektedir.

Eğitimlerin tamamen uzman kişilerden alınması hayati önem taşımaktadır. Üniversitelerin dağcılık kulüpleri ya da profesyonel olarak dağcılık eğitimleri veren kurumlar bu noktada tercih edilebilir. Özel kurumlar dışında eğitim ve bilgi almak istiyorsanız Türkiye Dağcılık Federasyonu’na da kayıt olabilirsiniz. Bu sporu öğrenmek istiyorsanız unutmamanız gereken şey bu sporun son derece tehlikeli olduğu ve cesaret istediği olmalıdır. Eğitimin tüm aşamalarını bitirdikten sonra dağcılık sporunu icra etmeye başlayabilirsiniz.

Yanıtla