Çiçek Süsleme İçin Neler Gereklidir?

Mutlu ve güzel anları özel kılan hediyelerin başında çiçek gelir. Bir buket çiçek ya da tek dal bir gül, sayfalarca yazıyla anlatılacak duygulara tercüman olmaya yeter. Çiçek kadar çiçeğin sunumu da verilen mesajın gücünü artıran bir etkiye sahiptir. Her çiçek güzeldir, iyi süslenerek güzelliğinin pekiştirilmesi daha etkili olacaktır.

Çiçek Süsleme Bir Sanattır

Çiçek süsleme, başlı başına sanat sayılır, sanatçılık gerektirir. Görsel zekası ve estetik farkındalığı gelişmiş kişiler, uygun malzemelerle başarılı bir çiçek süsleme gerçekleştirir. Her çiçeğin kokusu, rengi, şekli nasıl ki birbirinden farklıysa, süsleme işlemi de çiçeğin türüne göre farklılık gösterir. Ayrıca çiçeğin hediye olarak verilme sebebi de süsleme işleminin nasıl olacağını etkiler. Örneğin bebek kutlaması, yeni iş tebriği ya da anneler günü için gönderilecek çiçekler süslenirken kullanılacak malzeme ile malzemelerin rengine kadar her detay farklılık gösterecektir.

Çiçek süsleme işleminde dikkat edilecek konulardan biri renk seçimidir. Süslemede hangi malzemeler kullanılırsa kullanılsın süslenen çiçeğin rengi, belirleyici ana unsur olmalıdır. Tüm malzemeler başta çiçeklerle olmak üzere birbiriyle uyumlu renklerde ve türlerde seçilmelidir.

Süslemede estetik görüntü kaybedilmemeli, tüm süsleme ürünleri bir arada kullanılarak asıl çiçek gölgede bırakılmamalıdır. Sadelik her zaman daha çok kabul görür ve çiçeğin kendi zarafeti ön planda tutulmalıdır. Kırmızı ve beyaz tonlar ile toprak renkler genellikle süsleme unsurlarının sık tercih edilen tonlarıdır. Tüller, kumaşlar, pullar ve ufak detaylarla el buketi bir anda kocaman göz alıcı bir sevgi mesajına dönüşebilir.

Çiçek Süslemesi Nasıl Yapılmalı?

Çiçek süslemeleri, çiçeğin var olan güzelliğini ortaya çıkaracak küçük ama etkili dokunuşlardır. Çiçekçiler, başarılı sunumlar ortaya koyabilmek için çiçek süslemede kullanılan her çeşit malzemeyi bulundurmaya özen göstermelidir. Basit gibi görünen bu iş, içinde estetiği ve sanatsal dokunuşları barındırdığı gibi yaratıcılığı da gerektirir. Bir çiçeği, istenen şekilde süsleyebilmek için kullanılacak malzemelerin çeşitliliği ve kalitesi önemlidir.

Çiçek süslemesi için gerekli malzemeler

En mutlu günü iyi süslenmiş bir çiçekle taçlandırmak için hediye edilecek çiçeğin başarılı bir şekilde süslenmesine özen gösterilmelidir. Bu, gösterişli bir süsleme olabileceği gibi sade bir yöntem de tercih edilebilir. Çiçeğin nasıl süsleneceği, süslenirken hangi malzemelerin kullanılacağı, verilme amacına göre değişiklik gösterir. Örneğin el buketi yaparken kullanılacak kâğıt, kurdele, tül, çiçek teli, simit, iğne, not kartları, uğur böceği, nazar boncuğu, renkli kuşlar gibi çeşitli süs materyalleri çiçek süslemede kullanılan standart ürünlerde arasında yer alır.

Çiçeğin süslenirken gereksiz süsleme ayrıntılarından kaçınmaya özen göstermekte fayda vardır. Seçilecek doğru ürünlerle çiçek, hediye edilme sebebine uygun bir şekilde tasarlanarak son halini alır. El buketi ya da saksı içinde verilecek çiçeğin, süslenme şekli de buna göre farklılık gösterir. Gözden kaçırılmaması gereken ayrıntı, sadelikte ve verilecek mesajda saklıdır.

Çiçek Süsleme Tülü Nerede Kullanılır?

Kocaman bir çiçek buketini gösterişli hale getirecek en etkili yöntem, çiçek süsleme tülü kullanmaktır. Özellikle sevgililer günü, anneler günü gibi özel günler için hazırlanan çiçek buketleri tülle sarılarak daha güzel bir görünüm elde edilir. Tülün, estetik durmasını sağlayan en önemli özelliği buket kağıdının rengini de altta göstermesidir. Böylece çok etkili bir görsel sunum elde edilir.

Çiçek Süsleme Kumaşı Nasıl Olmalı?

Güzel ve etkileyici görünen el buketlerinde çiçek süsleme kumaşları da sıklıkla kullanılmaktadır. Kumaş, tekrar kullanılabilir özelliğe sahiptir. Ayrıca kolay deforme olmaz, ıslanmaya karşı dayanıklıdır. Çiçeği zengin gösterir ve renk tonları da daha göz kamaştırıcı özelliğe sahiptir. Çiçek süsleme kumaşı seçerken, çiçeğin renkleriyle uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Tercih edilen renk, çiçeklerin ya bir ton açığı ya da bir ton kapalı hali olmalıdır.

Malzemeler için https://www.cicekmalzemeci.com/cicek-susleme-malzemeleri tıklayın.

Yanıtla