Bebeğinizin Horlaması Sizi Endişelendiriyor mu?

Gürültülü yenidoğanların dünyasına hoş geldiniz. Bebekler genel olarak gürültülü nefes alıp verme eğilimindedir, çünkü solunum yolları dar ve çok kabarcık sekresyonlarla doludur. Bu salgı haznelerinden geçen hava, bir saz aracıyla üretilen müzikal sese benzer, çok sayıda farklı titreşim sesine neden olur. Horlamanın nedeni, havayolunda titreşen yumuşak dokular tarafından üretilen sestir.

bebek

bebek

Çoğu zaman, bu sesler sadece bir gürültü sıkıntısı olup, bebeğin solunum yolları büyüdükçe ve aşırı tükürük yutmayı öğrendiğinde yavaş yavaş azalır. Bazen horlama, nefes alma bölümlerinin gerektiği kadar açık olmadığının ipucu olabilir. Solunum yolları engellendiğinde, tıkanıklığın üzerinden hava taşımak için daha da fazla nefes alması gerekir ki bu horlamanın şiddetini arttırır.

Bebeğinizin Horlamasını Kontrol Altında Tutmanın Yolları

Serum fizyolojik burun damlası veya spreyi,  bebeğinizin daha rahat nefes almasına yardımcı olacak en iyi ev ilaçlarından biridir, bu küçük burun pasajlarını temiz tutar. Bebeğinizin burnu tıkanmış görünüyorsa, günde en az bir iki kere kullanılabilir. Çoğu eczanede bulabilirsiniz. Ayrıca fazla salgıları nazikçe emmek için burun aspiratörünü (kauçuk plastik uçlu emme ampulü) kullanabilirsiniz.

bebek horlaması

bebek horlaması

Bebeğinizin hava yollarını buharla nemlendirerek de temizleyebilirsiniz. Bebeğinizle birlikte sıcak bir duşta bekleyin ve nemlendirilmiş havanın solunum yolundaki fazla salgıları gevşetmesine izin verin. Tıkanmış solunum yollarından çıkan gürültülü solunum çoğunlukla uyku esnasında bir problem olduğu için bunu yatmadan önce yapmalısınız. Bebeğinizin yatak odasındaki havayı nemlendirmesi için özel nem makineleri de fayda sağlayacaktır.

Bebeğin yatak odasının, toz toplayıcıları ve hayvan tüyleri gibi alerjenlerden arındırılmış olduğundan emin olmalısınız.

Yanıtla