Anne Sütünün Yettiği Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik döneminde anne iştahsızlık problemleri yaşamıyorsa eğer kendi açlık durumuna göre beslenme düzenini oturtur. Doktorun verdiği tavsiyelere ve özel diyete bağlı kalmak koşuluyla gerçekleştirdiği diyet hem annenin hem de bebeğin beslenmesi için yeterli besin tüketimini sağlar. Ancak bebek doğduktan sonra ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiği için bebeğin tokluk durumunun nasıl anlaşılacağı yeni anne olan kadınlar için endişe verici gibi duruyor olabilir.

anne sütü

anne sütü

Bebeklerde anne sütü mamalara göre çok daha besleyici ve koruyu özelliğe sahiptir. Taze bir şekilde bebeğe verilen anne sütü bebeğin bağışıklık kazanması, zihinsel gelişiminin normal bir şekilde seyredebilmesi için önemli olduğundan ilk 3 aylık süre içerisinde ortalama olarak 1 – 2 saatte bir emzirmek gerekir.

Anne Sütünün Yetmediğine Dair Belirtiler Nelerdir?

Ağlamak bebeklerin kendilerini ifade etme şekilleri olduğundan ilk 3 aylık süreçte emdikten sonra uyumayan ve huzursuzluğu hissedilen bebeklerin doymama ihtimalleri göz önüne alınmalıdır. Emerken bebeğin zorlandığı, göğüs ucunda sızı olduğu düşünülüyorsa yine sütün yetersiz olduğu düşünülebilir.

emzirmek

emzirmek

2 aydan itibaren düzenli kilo artışının gözlenmesi gerektiğinden bebeğin kontrollerinin tam olarak yaptırılması, anne sütünün yetip yetmediğine dair profesyonel bir görüş elde edilmesinde önemlidir. Bebeğin sindirim sistemi anne sütünü iyi bir biçimde sindirebildiği için bez kirletme sıklığı da yeterli beslenmenin göstergesidir. İyi beslenen bebeklerde emzirme işleminden 1 – 1,5 saat sonra bez kirletme düzeni bulunur. Bu gibi durumlarda aksilik yaşandığı düşünülüyorsa doktora görünerek fikir almak önemlidir.

Yanıtla