Balık Sahtekârlığına Karşı Dikkatli Olun

Deniz ürünleri dünyanın en çok satılan gıdalardan biri ve ne yazık ki tüm kıtalarda ve 29 ülkede yapılan 100’den fazla araştırma deniz mahsulleri dolandırıcılığını su yüzüne çıkardı. Bir okyanus koruma grubu olan Oceana tarafından yürütülen bir araştırma raporu; organizasyon, restoranlar ve pazarlarda test edilen balıkların %33’ünün söylendiği gibi olmadığını açıkladı. Tipik balık yolsuzluğu, daha ucuz çeşitleri için daha pahalı balıkları değiştirmeyi içerdiğinden, bu sonuçlar insanların cüzdanlarından para çalmaktan farksız.

balık

balık

Balık Sahtekârlığına Karşı Ne Yapabilirsiniz?

Balık türünü gerçekten bilen bir balıkçı (veya aşçı) değilseniz balık dolandırıcılığı ile mücadele etmek zordur. Yine de, alabileceğiniz bazı adımlar var.

  • Hileli balıklar çoğunlukla fileto şeklinde gelir. Mümkün olduğunca, kafa ve kuyruğu ayrılmamış bütün bir balık satın alın. Aldığınız balığın tam olarak neye benzediğini görebildiğinizde, dolandırıcıların aradığınız balık için başka bir balığı yerine koyması zordur.
  • Bir restoranda yemek isterseniz önce balık reyonuna göz atın, bir sürü soru sorun. Belirli bir balığın denizde mi çiftlikte mi yetiştirildiğini veya ne zaman ve nasıl yakalandığını sorun. Şüphe duyarsanız, adresi hemen değiştirin.
balık sahtekarlığı

balık sahtekarlığı

  • Literatürde olmayan bir adla etiketlenmiş bir balık bulursanız, balıkların aslında başka bir tür olduğundan emin olabilirsiniz.
  • Sahtekârlıkla savaşmanın en kolay yolu belki de düşük bir fiyatı taşıyan kaliteli bir balık konusunda dikkatli olmaktır. Örneğin, deniz lüfer ucuz değildir, fakat satıcı çiftlik balığını size deniz lüferi diye satmak isteyebilir. Fiyatları başka kaynaklardan da takip edebilirsiniz.

Yanıtla