PC Oyun Deneyimi Nasıl Geliştirilir?

Günümüzde insanlar, konsol oyunlarına kıyasla PC oyunlarını tercih ediyor. PC oyunlarının artan popülaritesinin başlıca nedenleri, daha yüksek grafikler, daha fazla kullanıcı kontrolü ve erişiminiz olan sınırsız sayıda oyundur. Ancak, bilgisayarınız oyun için tam olarak optimize edilmemişse oyun deneyiminiz sekteye uğrar. Neyse ki, bu sorunları düzeltmenin ve bilgisayarınızın oyun performansını artırmanın birçok yolu var.

İyi İşlemcilere ve Grafik Kartına Sahip Olun

Merkezi İşlem Birimi (CPU), bilgisayarın ana yongasıdır. Bilgisayarda çalışan programlardan aldığı talimatlara göre sisteme ne yapması gerektiğini söyler. İki ana CPU türü vardır: AMD ve Intel. Ve hangisinin daha iyi olduğu konusunda sürekli bir tartışma var. Son zamanlarda, insanlar genellikle güç ve fiyat açısından AMD’yi tercih ediyor.

Ayrıca bilgisayarınızda kaliteli bir Grafik İşlem Birimi (GPU) olduğundan emin olmanız gerekir. GPU, bilgisayarınızın sorunsuz video oyunları için yüksek kare hızlarını kolayca işleyebilmesi için önemlidir. Bu amaç için minimum 8 GB gereklidir.

GPU’yu içeren grafik kartı söz konusu olduğunda iki büyük üretici var: Nvidia ve AMD. Birbirlerinin güçlü rakipleri olduğu için bir marka önermek zor. Ancak bir masaüstü oyuncusuysanız ve Nvidia grafik kartını bir AMD CPU ile karıştırıp eşleştirebiliyorsanız, size en iyi fiyata maksimum gücü sağlar.

Grafik ve Video Sürücülerini Güncel Tutun

Grafik kartı üreticileri, tüm popüler ve yeni oyunların donanımlarında iyi çalıştığından emin olmak istiyor. Bu nedenle Intel, Nvidia ve AMD gibi markalar, kartlarında iyileştirmeler içeren sürücüleri düzenli olarak yayınlar. Bu nedenle, grafik kartınızın performansını artırmak istiyorsanız, bunun için en yeni sürücüleri indirip yüklemelisiniz.

Genel olarak yeni sürücüler üreticinin web sitesinde bulunur. Böylece kurulum sihirbazında gösterilen basit adımları takip ederek oradan kolayca indirebilirsiniz. Ayrıca, otomatik güncelleme ayarlarını kontrol etmeyi unutmayın. Bu durum, gelecekte yeni bir yama yayınlanırsa sürücünüzün otomatik olarak güncellenmesini sağlayacaktır.

Oyun İçi Ayarları Optimize Edin

Oyun ayarlarınızı optimize ederek FPS (saniyedeki kare) oranını önemli ölçüde artırabilirsiniz. Seçenekler oyundan oyuna değişir. Ancak, önce ‘özel efektler’ ve ‘son işlem’ altındaki ayarları aramalısınız. Oyununuzda olmadan yapabileceğiniz özellikleri devre dışı bırakmayı deneyin. Ardından ekran kalitesi’ ve ‘işleme mesafesi’ seçeneklerini azaltın. Bunları kısmak görsel kaliteyi etkileyebilir, ancak FPS’yi de iyileştirecektir.

Yanıtla