Zorluklar Karşısında En İyi Dostunuz Mizah Olabilir mi?

Mizah duygusu, günlük ruh ve duygusal halinizin sağlıklı olmasını sağladığından emin olmanız gereken en güçlü araçlardan biridir. Kritik durumlarda mizah duygusunun korunması, sağlam adımlar atmamıza yardımcı olur. Araştırmalar, mizah duygusu gelişmiş insanların gerçekten başarılı olduğunu gösteriyor. Pasivize olmak yerine fırtınaya karşı zemin hazırlamak için mizahı bir araç olarak kullanıyorlar.

dost

dost

Pozitif mizah duygusunu koruyabilen biri, en kritik anlarda yıkılmayacak, parçalanmayacak ve gerçek güç sahibi bir kişi haline gelecektir. Mizah duygusu, dirençli bir kişinin temel bir özelliğidir. Dayanıklı insanlar, sıkıntıya gülebilir ve talihsizlikleri hakkında şakalar yapabilir. Sıkıntı ile karşı karşıya kalırken, bir gülümseme en iyi silahımızdır, çünkü umutlu olmaya yardımcı olur. Ayrıca, olumlu bir tutumla, bir durumun olumlu ve negatif yönlerini daha net olarak görüyoruz.

Mizah Fiziksel Sağlığınızı Nasıl Olumlu Etkiliyor?

Bir gülümseme, stres, ağrı ve çatışma için güçlü bir panzehirdir. Dengemizi tekrar kazanmamıza yardımcı olacak hiçbir şey daha hızlı veya daha verimli çalışmaz. Mizah yükümüzü hafifletir, umudumuza ilham verir, bizi başkalarına bağlar ve odaklı kılar.

Olumsuzluklar karşısında olumlu duyguların fiziksel etkileri vardır. Örneğin  mizah, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve tükürüğünüzdeki globülin A düzeylerini artırır. Bu immünoglobülin, önemli bir antikordur. Solunum yolu hastalıklarına karşı ilk savunma hattı görevi görür.

mizah

mizah

Öte yandan, çalışmalar, mizahla olan sıkıntıya yaklaşmanın fiziksel yaralanmalardan daha hızlı iyileşme ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Yaşlılarda hastaneye kaldırılması gereken hastalıkların tekrar görülme oranlarını düşürür, Ayrıca, hastanede kalış sayısını azaltmak gibi birçok avantajı da vardır.

Zorlukla karşı karşıya kaldığımızda, yalnızca iki seçenek vardır; büyümek veya kendimize zarar vermek. Hepsi bir tutum meselesidir. Mutlu insanlar olumlu tavırlarıyla büyümeyi tercih eder. Bu, birçokları için anlaşılması zor görünebilir. Tutumunuzu değiştirmek ve ters yönde ilerlemek kolay değil, ama mümkün.

Yanıtla