Şofben Rezistansları

Konut piyasası için tasarlanmış olsalar da, bu su ısıtıcıları birçok küçük ticari tesis ve hatta bazı büyük tesisler için uygun olabilir. Bu birimler 20 ile 120 litre arasında değişen tank boyutlarında mevcuttur ve büyük miktarlarda üretilmektedir. Sonuç olarak, nispeten ucuzdurlar ve yaygın olarak bulunurlar. “Enerji faktörü” terimi, konut ısıtıcılarının verimliliğini ifade etmek için kullanılır ve sıfırdan bire değişir. Şofben rezistansları, su ısıtıcısına giren enerjinin standart koşullar altında kullanılabilir sıcak suya dönüşüm kısmında rol oynar. Harcadığı enerji bakımından elektrikli ısıtma elemanlarının verimliliğini ve tankın duvarlarındaki ısı kaybını dikkate alır. Bir su ısıtıcısının enerji faktörü ne kadar yüksek olursa, o kadar verimli olur.

Şofben Rezistansları 

Elektrikli direnç elemanları olan şofben rezistansları neredeyse yüzde 100 verimli olduğundan, elektrikli su ısıtıcılarının verimliliği öncelikle ne kadar iyi yalıtıldıklarına bağlıdır. Konut ısıtıcıları, 0.81 ile 0.95 arasında değişen enerji faktörleriyle mevcuttur. Belirli bir su ısıtıcısının enerji faktörünü belirlemek için, ya üreticinin literatürüne ya da Isıtma ve Soğutma Enstitüsü’nün Sertifikalı Ürün Performansı Rehberine bakılmalıdır.

Şofben Rezistansları Ne Kadar Dirence Sahip Olmalıdır?

Isıtıcı elemanın ne kadar dirence sahip olması gerektiğini biliyorsanız, elektrikli sıcak su ısıtıcısında sorun giderme basitleştirilebilir. Bu değeri anlamak iki yönlü bir işlemdir ve doğru ölçüm yapmak için bazı bilgilere sahip olmanız gerekir. Şofben rezistansları için gerçek direnç ölçümünü yapmak amacıyla bir volt-ohmmetre de kullanmalısınız.

Şofben Rezistans Parametreleri

1-Watt ve Gerilim

Tüm su ısıtıcı elektrikli elemanları, yayabilecekleri güçle derecelendirilir. Bu güç watt veya watt olarak tanımlanır. Elemanlar ambalajında ​​gösterilen bir sayı ve bunu takiben ”watt” kelimesi gelir. 220 VAC sıcak su ısıtıcısı için tipik bir değer 3500 watt’lık bir element değeri olacaktır. Bu boyuttaki ısıtma elemanı tarafından kullanılan amper miktarını bulmak için bir elektrik formülü kullanılır. Formül, watt olarak volt çarpı ampere eşittir (w = v x a). Bu eleman için gereken amperi bulmak için 3500 watt’ı 220 volt’a böleriz ve cevap 15.9 veya 16 amperdir. Cebirsel olarak değiştirilmiş gerçek formül (a = w / v) ’dir.

2-Direnç

Direnç daha sonra başka bir temel elektrik formülü kullanılarak hesaplanabilir. Bu formül, belirli bir devrenin gerçek voltajına ve amperine sahip olarak herhangi bir elektrik devresinin direncini bulur. Bu durumda sıcak su ısıtıcılarının direncini arıyoruz. Formül, devrenin voltajının o devrenin direncinin amper çarpı süresine eşit olduğunu okur (v = a x r). Isıtıcı elemanın direncini yukarıda açıklanan bölümden bulmak için, okumak için formülü cebirsel olarak değiştirmeliyiz (r = v / a). Sıcak su elektrik devresinin 16 amper ısıtma elemanına 220 VAC beslediğini bildiğimizden, bu elemanın direnci 13,75 ohm’a eşittir. Bu sayıyı 14 ohm’a yuvarlayabiliriz.

Şofben Rezistanslarında Ölçme İşlemi

Sıcak su ısıtıcısından tüm elektrik gücünü kesin. Bu, devre kesicinin ”kapatılması” veya devreden sigortaların çıkarılmasını gerektirebilir. Bir tornavida kullanın ve şofben rezistansları devresini dış ortamdan koruyan metal kapağı çıkarın. Vidalı terminaller açıkken, her iki kabloyu elektrikli ısıtma elemanından ayırın. Volt ohmmetreyi ohm konumuna getirin. Kırmızı ucu ”ohm” konektörüne, siyah ucu ise metrenin ”ortak” konektörüne takın. Isıtma kablosundaki vida terminallerinin her birine iki kabloya dokunun. Başka bir deyişle, kırmızı ucu bir vidalı terminale, siyah ucu da ısıtma elemanındaki diğer vidalı terminale dokundurun. Ohmmetre hesaplanan veya 14 ohm civarında okumalıdır. Okuma biraz daha yüksek ve biraz daha düşük olabilir. Yaklaşık artı 10 ohm veya eksi 5 ohm. Hesaplanan eleman direncinin üzerinde 50 ohm’dan yüksek olan sayaç okumaları, elemanın kötü gittiğini ve çok yakında değiştirilmesi gerekeceğini gösterir.

Ürünler için https://www.rezistansmarket.com/sofben-termosifon-rezistanslari tıklayın.

Yanıtla