Sağlıklı Organik Ürünler ile Tanışın

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlıklı organik tarım ürünleri büyük bir ilgi görüyor. Günlük hemen hemen tüm tükettiğimiz yiyeceklerde organik tarım ürünü görmek mümkündür. Organik ürünlerin sağlığa kanıtlanmış pek çok faydası bulunuyor. Bunun en başında ise doğal ve katkısız olması geliyor. Ekolojik dediğimiz organik ürünler tohumdan hasada ve son kullanıcıya giden uzun yolda kimyasal, zarar verici katkı maddesi kullanmadan işlenmektedir.

Organik ürünlerin üretimi üretim aşaması, bu aşamadan sonra uluslararası bağımsız denetleyiciler ile onay süreci ile tamamlanır. Bu onay ile “sertifikalı organik” ürün dediğimiz sağlıklı ürünler alıcıya ulaşır.

Organik ürünün neden sertifikalı olması gerektiğine de değinmek gerekirse kanun ve yönetmeliklerin tanımlı şartlara uygun bir şekilde süreçlerin izlendiğinin kanıtı denebilir. Bu anlamda hem insan hem de doğa dostu olduğu da kanıtlanmış olmaktadır. Organik dediğimiz şey biyolojik ve ekolojik kelimeleri ile benzer şekilde kullanılmaktadır. Alınacak sertifikalı organik ürün sağlıklı yaşam ve çevre dostu kavramları ile eştir.

Hem Sağlığa Hem Doğaya Faydalı

Bununla beraber piyasada pek çok doğal, GDO’suz, hormonsoz, saf gibi kelimeler kullanılsa da bu tanımlamalar ürünlerin genetik bir değişikliğe uğramadığı ya da insana, çevreye dost olduğu anlamını taşımamaktadır. Bu mevzu bahis tanımlamalar sadece bahsettiği konuda herhangi bir değişiklik yapılmadığını belirtir. Bu anlamda sertifika önemlidir.

Sertifa demek aslında organik ürünün her aşamada herhangi bir müdahaleye uğramadığının kanıtıdır. Örneğin sertifika ile tarlanın denetlenerek sertifika aldığını, çiftçinin eğitilerek sertifika aldığını, doğa gübrenin denetime tabi tutularak sertifikalandırıldığını, tohumun denetleme sonrası sertifikalandırıldığını, yetişmekte olan ürünün denetlenerek sertifikalandırıldığını, doğal böcek ürünün denetime tabi tutularak sertifikalandırıldığını, ürünün paket ve pazarlama süreçlerinin denetlenerek sertifikalandırıldığını ve ürünü işleyenin denetlenerek sertifikalandırıldığını anlayabiliriz.

Tüm saydığımız bu etkenler alacağınız ürünün sertifikasının olmasının önemini ortaya koymaktadır. Elbette bununla birlikte bir miktar da olsa fiyat farkı ortaya çıkmaktadır. Çünkü organik ürünler saydığımız tüm bu aşamalar için ayrı sertifika ücretine tabidir. Örneğin suni gübre kullanılmadığından verimi de düşük olacaktır. Doğal tohum kullanımı söz konusudur ve bu anlamda verim de ona göre düşüktür. Tarlaya tarım aracı ya da aletleri girmediğinden işçilik ücretleri yükselmektedir.

Organik gübrenin ilaç ve kimyasallara göre daha maliyetli olduğunu belirtmek gerek. Şayet öncesinde bir tarlada kimyasal gübre kullanılmış ise 5 yıl süre ile tarla bekletilmektedir. Bu da ayrı bir maliyettir. Kısacası bu ufak maliyet farkı daha uygun koşulların yaratılması adına yapılan çalışmaların bir bedeli olarak yansımaktadır.

Sertifikalı Organik Ürünleriniz Tek Siparişte Yanınızda

Daha sağlıklı ve doğal olan organik ürünler sizlere ulaşana kadar pek çok denetimden geçiyor ve böylelikle sizler güvenle, sağlıklı bir şekilde organik gıdaları tüketebiliyorsunuz. Bulgur, fasulye, mercimek, yulaf unu, mısır unu, süt, yumurta, sirke, pirinç, nohut, püre, sütlaç gibi aklınıza gelebilecek hemen her türlü gıda için organik olanı tercih edebilirsiniz.

Organik ürünlerin sağlık problemlerinin önüne geçtiği bilinmektedir. Bununla beraber tarımın en önemli kaynağı gübre ve toprağı en iyi şekilde korumaya yardımcıdır. Gübre verimi çok daha fazla olduğundan çiftçilere daha uzun süre kullanma fırsatı tanımaktadır. Toprağı ve su kaynaklarını koruyarak verimlilik konusunda destekleyici bir rol oynar.

Organik ürünlerde böcek ilaçları ya da yapay çimlendirici gibi eklemeler yapılmadığından besin değerleri daima daha yüksektir. Ayrıca organik tarım alanlarında üretilen hayvanlar enfeksiyonlara karşı çok daha dayanıklıdır. Bu da özellikle ineklerin çok daha fazla süt vermesine olanak tanır.

Eğer siz de sağlığınıza dikkat etmek ve tükettiğiniz ürünlerin doğaya dost olanlarından tercih etmek istiyorsanız dilediğiniz tüm organik ürünleri https://www.glutensiz.com adresinden rahatlıla bulabilir ve siparişinizi verebilirsiniz.

Yanıtla