Notepad++ da Kısayollar Nasıl Kullanılır?

Notepad++ özellikle kod yazanlar tarafından kullanılan C++ ile yazılmış açık kaynak kodlu editör programıdır. Notepad++’da bulunan kısayollar hayat kurtarıcı olabilir. Peki, kısayolları nasıl kullanabiliriz?

Notepadd++ da kısayollar nelerdir? Notepad programının çok daha profesyonel hali olan Notepad++ yazılımcıların gözdesi durumunda. Notepadd++’ın en büyük özelliği ise tek bir arayüz üzerinden birden çok sayfa açabilmesidir. Kurulum gerçekleştirdikten dilerseniz programın görünümünü de değiştirebilirsiniz. Kolay kurulum özelliği ve birçok işletim sistemi üzerinde çalışması programı öne çıkarıyor.

Kelime Bulma

Belge aramak istediğiniz zaman CTRL + F kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu aramada tüm açık belgelerde istediğiniz kelimeleri bulabilirsiniz.

Harfleri Çevirme

Notepad++ programında harfleri dilediğiniz gibi çevirebilirsiniz. Satır düzenleme bölümünde ’Harfleri Çevir’ seçeneği sayesinde tüm harfleri küçüğe ya da büyüğe çevirebilirsiniz.

Satırları Birleştirme İşlemi

Notepad++  da satırları bir araya getirmek için tüm satırları CTRL + A ile seçtikten sonra CTRL +J tuşuna bakarak ayrı satırları tek bir satırda toplayabilirsiniz.

Satırın Başına ya da Sonuna Kelime Ekleme

Satır başlarına ve sonlarına ekleme yapmak için CTRL + H kombinasyonu ile değiştir seçeneğini kullanabilirsiniz. ‘Arama Modu’ üzerinden ‘Genişletilmiş’ i kısmını seçin. Daha sonra aradığınız kelimeyi satır başına ekleyin. Satılara “\n”, “\r” yazdıktan sonra eklemek istediğiniz kelimeyi değiştirebilirsiniz.

Eklentiler

Notepad++ da işinize yarayabilecek birçok eklenti yer alıyor. HTML kod yazanların işine yarayacak Preview HTML oldukça popülerdir. Ayrıca sitelerinizin kodlarını görebileceğiniz NPPFtp programı da en çok kullanılanlar eklentiler arasındadır. Notepad++ ile bir çok işlemi kısayol üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İşinize yarayarak bu kısayollar özellikle kod yazanların imdadına yetişiyor. Ayrıca Notepad++ bulunan eklentiler de işlerinizin kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor. İnternet üzerinde notepadd++ eklentilerini kolayca inceleyebilirsiniz. Her gün yeni özelliklere sahip eklentiler bu program için tasarlanmaktadır. Yazılım dünyasının öne çıkan programlarından biri olan Notepad++’i kurduktan sonra dilediğiniz gibi özelleştirme seçeneği de bulunuyor. Bu özellik sayesinde sadece sizin isteklerinizi karşılayacak bir programa da erişebiliyorsunuz. Dünyanın en beğenilen programlarından biri olan Notepad++’ı ücretsiz olarak internet üzerinden indirebilirsiniz.

Yanıtla