Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır Örnekleri

Mutfak

Mutfaklar evin en çok vakit geçirilen alanlarından biridir. Mutfaklar yalnızca yiyecek hazırlanan birer oda değil, zamanda aileyle ve arkadaşlarla vakit geçirmek için kullanılan çok amaçlı mekanlardır. Her ne kadar temel görevi işlevsellik olsa da tarzlarıyla  kişiliğinizi yansıtabilirler. Evin çok önemli bir parçası olmasından dolayı dekore etmesi bir hayli zordur. Hem vakit geçirme açısından kullanışlı hem de asıl işlevi olan yemek yapma açısından rahat ve sade olmalıdır. Karışık dizayn edilmiş ve fazla aksesuarlara sahip bir mutfak kullanışsız ve kötü bir atmosfere sahip olacaktır. Güzel yemek kokularının yanı sıra iç açıcı bir atmosfere sahip olmalıdır. Doğru dekore edilmiş bir mutfak doğru seçim ve doğru düşünce ışığında elde edilebilir.

Mutfak Dekorasyonu

Dekorasyon

Mutfak Duvarları

Mutfak düzeninde ele alınacak ilk konu duvarlardır. Su kullanımının fazla olduğu bir alan olduğundan duvar seçiminin suya dayanıklı olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra sağlam ve uzun ömürlü olmasına da özen gösterilmelidir. Seramik, mermer, ahşap, tuğla gibi birçok duvar malzemesi kullanılabilir. Kaplama malzemeleri de yeni teknolojiyle suya dayanıklı olarak üretildiğinden mutfaklarda tercih edilebilir. Duvarlar tek tip ya da tek renk olmak zorunda değildir. Birbirine uyumlu ama farklı malzemelerden elde edilebilir. Bu da mutfağın daha stil gösterilmesi için oldukça faydalıdır.

Tezgahlar

Mutfak dekorasyonuna başlarken karar verilmesi gereken diğer konu ise tezgahlardır. Mutfak için kullanılabilecek tezgah seçenekleri oldukça fazladır. Tezgah seçiminde doğal taş kullanmak oldukça avantajlıdır. Bunun sebebi oldukça sağlam ve uzun ömürlü olmasıdır. Mermer ve granit gibi seçenekleri vardır. Granit, ısıyı izole eden ve dayanıklı taş malzemelerden üretilir. Diğer tezgah türü olan akrilik tezgahlar sert yüzey tezgahları grubuna girer. Akrilik tezgah, taş, kum ve cam gibi ürünlerin ham maddeleriyle meydana gelen bir malzemedir.

Kolayca şekillendirilen bir madde olduğundan mutfak kullanımında oldukça popülerdir. Bir diğer tezgah tipi dekton tezgahlardır. Kompozit tezgah grubuna girer. Sert ve kolay işlenebilen bir malzemedir. Mutfakta kullanımı yaygın olan malzemelerden biridir. Kuvars tezgahlar da kompozit tezgah grubuna girerler. Taş kökenlidirler ve diğer sert tezgahlara göre renk kartelası az olan bir malzemedir. Çizilmelere karşı dayanaklıdır. Laminat tezgahlar ise  sıkıştırılmış suntadan oluşan malzemedir. Çok dikkatli kullanılması gereken bir malzemedir. Sebebi, ısıya taş tezgahlara göre daha az dayanıklı olmasından kaynaklıdır.

Zeminler

Mutfak tasarımında en önemli konu zeminlerdir. Zemin seçimi oturulan kata ve ya mutfağın bulunduğu kata göre değişiklik gösterebilir. Evde yaşlı ve ya çocuk olması zemin seçiminde önemli faktörlerdendir. Böyle bir durum söz konusu ise kaymaz zemin tercih edilmesi daha doğrudur. Birçok  zemin çeşidi vardır. Klasik parkeler, esnek zeminler, ahşap zeminler bunlardan bazılarıdır. Evin yaşam standardına ve kişisel zevke göre doğru seçilen bir zemin daha kullanışlı ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

​​​​​​​Aksesuar

Mutfakta aksesuar kullanımı kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Yerinde ve aşırıya kaçmayan aksesuar kullanıma mutfağa hoş bir hava katabilir. Mutfakta yeterince mutfak malzemeleri olacağı için küçük, minimal aksesuarlar tercih etmek daha doğru olur. Buzdolabı magnetleri, duvara asılan küçük resimler ve ya mutfak masası varsa üzerine küçük biblolar konabilir.

Yanıtla