Motor Neden Yağ Yakar?

Araçlarla ilgili çoğu zaman duyduğumuz arızalardan biri olan motorun yağ yakması problemi nedir, nasıl anlaşılır? Araç kullanıcıları motoru korumak için hangi konulara özen gösterilmelidir?

Araç mekaniği incelerken en önemli detayı motoru korumak olduğu bilinmektedir. Motorun daha iyi çalışmasını sağlamak motoru daha kullanışlı hale getirmek için motor yağı kullanılır. Güvenli bir yolculuk için hayati önem taşıyan araç sıvılarından motorun hareketli parçaları üzerine ince bir tabaka oluşmasını sağlar ve aşınmayı önleyerek hararet oluşmasının önüne geçer.

Motor Neden Yağ Yakar

Zaman içerisinde araçta yağ seviyesi giderek azalır ve yağın kıvamı değişir. Bunun en önemli nedeni motorun yağ yakmasıdır. Peki, motorun yağ yakması ne anlama gelmektedir. İşte konuya ilişkin merak edilen tüm detaylar…

Motorun yağ yakması sorunu sıklıkla duyduğumuz konulardan bir tanesidir. Ancak motorun yağ yaktığını nasıl anlarız? Pistonlar kayganlaşarak sürtünmeyi önlemeye yarayan motor yağını alt kısmında bulunur. Pistonların üst kısmında yakıt ve hava karışımı bulunmaktadır. Yani üst kısmındaki bu karışıma daire olmasa da motorun yağ yakması olarak tanımlanan bu terim çoğu zaman araç sahiplerinin başına büyük bir iş çıkarmaktadır.

Motorun Yağ Yakma Nedenleri?

  • Pistonların ucundaki segmanlar zaman içerisinde gevşeyerek pistonların üzerine çıkar. Bu durumda motorun yağ yakması muhtemeldir.
  • Supapların zarar görmesi ve supapların yanındaki parçalarının arızalanması motora yağ kaçmasına neden olur. Bu da motorun yağ yakması ile sonuçlanan bir durumdur.
  • Motor yağı belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Yağ seviyesi azaldığı takdirde İlerleyen zamanlarda pistonunun ve motordaki diğer hareketli parçaların açılmasına sebebiyet verebilir. Yağ eklense bile aşınan parçaların arasından motora yağ sızması durumu kaçınılmaz hale gelir. Yağ yakmanın en önemli nedenleri arasında bu durumda yer almaktadır.
  • Motor uzun süre yüksek devirde çalıştırmak ve segmanların performansını etkileyecek şekilde yağ sızdırmasına sebebiyet olabilecektir. Bu durumda motoru uzun süre yüksek devirde çalış kırdığınızda olabilecekleri düşünmelisiniz. Performansı etkileyebilecek veya yağsız durmasına neden olabilecek unsurları değerlendirmelisiniz.

Aracınızın pek çok mekanik problem aracınız 500.000 kilometreyi geçmesi halinde ya da 20 ile 30 yaş arasındaki araçlarda motor yağ yakması gibi problemler karşımıza çıkabilir.

Yanıtla