İlişkilerin Kabusu Gaslighting

Son dönemlerde ismi çok daha fazla duyulmaya başlanmış olan Gaslighting, ilk olarak 1944 yapımı bir film ile ortaya çıktı. Bir manipülasyon tekniği olan gaslighting kimi zaman hiç beklenilmeyen kişiler tarafından yapılabilmekte ve karşıdaki kişiyi mağdur etmektedir.

Duruma İnanmama

İnsanların büyük bir kısmı ilk aşamada bu duruma inanmak istemiyor. Tartışırken aslında insanlar o durumun gereksiz ya da saçma olduğunu bilir ve sürekli olarak karşılarındaki kişinin onayını almak için çabalarlar.

ilişki

ilişki

Ciddiye Alma

İlk aşamadan sonra artık insanlar karşılarındaki kişinin görüşlerini daha fazla önemser ve onları ciddiye almalarını ister. Dolayısıyla bu durum sürekli olarak kendilerini kanıtlamaya çalışmalarına sebep olur. Hatayı kendinde arayan kişi, onu manipüle eden kişinin bu konuda haksız kazanç elde etmeleri anlamına gelir.

Depresyon

Son aşamada artık insanlar yaşam enerjilerini kaybetmeye başlarlar. Kendine tamamen yabancılaşan kişinin bu durumunu çevrelerindeki insanlar da fark etmeye başlayacaklardır.

ilişkiler

ilişkiler

İlişkiye Farklı Açıdan Bakın

Kimi zaman ortaya çıkan bu sinsi süreci fark etmek mümkün olmakta. Gerekli işaretleri takip etmenin sonrasında ilişkiye çok daha farklı açıdan bakmaya başlanılacaktır.

Her şeyin çok fazla abartıldığını, duygusal ve hassas olunduğunun düşünülmesi başta olmak üzere her tartışmada partnerden kişinin özür dilemesi, sürekli olarak kişinin kendini suçlu hissetmesi, bir şeylerin yanlış gittiğini fark etmek ancak buna rağmen sorunu tam olarak bilememek, normal olunmadığı sıklıkla dile getiriliyorsa; kişinin durması ve ilişkisine çok daha farklı açıdan bakması, gerekli gördüğü durumda aileden veya profesyonel anlamda yardım alınması gerekmektedir.

Yanıtla