Düşük Gelirle Ev Nasıl Geçindirilir? 

Günümüzde hayat şartları oldukça zor, sürekli değişen, gelişen dünya ve beraberinde getirdiği sosyo-ekonomik sıkıntılar hızla artış göstermektedir. Ekonomi büyürken bireylerin ekonomik durumlarını da etkilemektedir. Hayatımızda yaşadığımız ekonomik sıkıntılar günden güne artık göstermekte ve hayat gittikçe zorlaşmaktadır. İhtiyaçların sınırsız olması giderleri hızla artmasına sebep olmaktadır.

düşük gelir

düşük gelir

Peki, nasıl düşük gelirle geçinip hayatta kalmayı nasıl başaracağız. Öncelikle, gelirimizi artırmanın yollarını araştırmalı, çalışmıyorsak iş bulup çalışmalı, eğer çalışıyorsak ve geliriminiz sabitse yapabiliyorsak ek gelir sağlayacak işler araştırılmalıdır. Çalıyorsak gelirimiz sabitse ek gelir getirecek işlerde yapamıyorsak, gider kalemlerimizi azaltmalıyız. 

Giderler Nasıl Azaltılır?

Örneğin; Oturduğunuz evin kirası gelirinize göre fazla ise daha düşük fiyatlı bir ev bulup taşınmalı, evinize yapmış olduğunuz gider kalemlerini tek tek yazmalısınız. Böylece ay sonu nereye ne kadar harcama yaptığınızı, nereye ne kadar ödeme yaptığınızı, yapmış olduğunuz harcamaların sağlık, eğitim, kişisel harcamalar, ev kirası, evin giderleri, elektrik, su, doğalgaz, faturaları vb. ödemelerin hangi harcama grubuna dahil olduğunu görmeniz giderlerinizi azaltmanız için size yardımcı olacaktır.

tasarruf

tasarruf

Sonrasında yapabileceğiniz şeyler sosyal yaşantınızı biraz daha ikinci plana koymak olacaktır. İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak zorundadırlar, kişi mümkünse eğer dışarda yemek yememeli, kafelerde, eğlence yerlerinde daha az zaman geçirmelidir. Kredi kartı kullanıyorsanız kredi kartı limitinizi düşürmeli kredi kartından yapılan harcamaları kontrol etmelidir. Ulaşımda özel araç kullanmak yerine toplu taşıma araçları tercih edilmelidir. Kısaca her zaman parayı iyi yönetmeliyiz.

Yanıtla