Balkonda Bitki Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

  • Yerleştirme: Saksınıza çiçeğinizi ya da bitkinizi yerleştirme sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar toprak, gübre, su ve sulama sistemlerinin doğru bir biçimde kurgulanmasıdır. Yani suyu iyi emip, bitkiyi daha çok besleyen bir toprak türü tercih etmelisiniz. Evde yetiştirilecek bitkilere ait saksıların altında bir delik bulunmalı ve o delikten sızan suların bir saksının altında yer alan tas veya allıkta toplanması son hijyen ve temizlik açısından da önemlidir. SU rastgele dökülüp gitmemelidir.
balkon bitkisi

balkon bitkisi

  • Etiketleme: Özellikle tohumdan bitki çıkarmayı planlıyor iseniz yani, fesleğeni reyhandan, maydanozu kekik otundan ayıracak iseniz etiketleme yapmanız izlenebilirliği sağladığı gibi işinizi de kolaylaştırırsınız. Bunu yaparken de kırtasiyelerde satılan renkli küçük etiketlerden yararlanabilirsiniz.
  • Zararlıları tanıyın: Bitkilerinizi sevin ve onları tanıyın. Hatta bununla da yetinmeyin ve her gün bir değişim var mı, yok mu inceleyin. Hemen her bitkiye dayanan bir zararlı olduğundan eğer bitkinizde renk değişimleri ve/veya minik doku kayıpları varsa dikkat edin bunlar birer zararlı habercisi olabilir.
balkonda bitki yetiştirme

balkonda bitki yetiştirme

  • Tetikte olun: Bitkilerinize de evlatlarınız gibi bakın yani koruyun ve şefkat gösterin. Yapılan araştırmalar bitkilere konuşmanın iyi geldiğini zaten kanıtlamış durumda. Böylece bitkinizin neye ihtiyacı olduğunu da kolayca anlarsınız. Eğer yapraklar yeşil ve dolgun, toprak nemli ise bitkinin sağlıklıdır.
  • Budama: Bitkilerin yaprakları koparma ya da budama yapımı sizi üzse de yapacak bir şey yok. Zira yeni yaprakların çıkması ve gelişmesi için bunun yapılması gerekir. Zaten yaptıkça siz de seveceksiniz.
  • Çabalarınızın meyvesini yiyin: Ve final. Bu kadar çaba verdikten sonra artık yetiştirdiğiniz bitkileri ama salatalarınızda, ama ana yemeklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunu çoktan hak ettiniz.

Yanıtla