Akne Oluşumuna Neden Olan Sebepler

Günümüzde cilt problemi yaşayan insanların en sık yaşadığı sorunlardan birisi akne problemi olmuştur. Akne vücudun hemen her bölgesinde görülebilen sağlık problemi olup sivilce, siyah nokta, beyaz nokta gibi cilt sorunlarıdır. Akne oluşumuna neden olan birçok problem vardır. Özellikle beslenmeden kaynaklı olarak oluşur. Cips, kola, hamburger gibi besinler akne oluşumuna neden olan sebeplerin başında gelir.

akne

akne

Okul ve iş stresinden kaynaklı olarak oluşan sıkıntılar akne oluşumun bir diğer nedenidir. Hava kirliliğinin yaşanması ve cildin nefes almaması da aknenin oluşum nedenlerinden bir diğeridir. Akne tedavisi çeşitli kliniklerde yapıldığı gibi evde de basit yöntemlerle akne tedavisi yapılır.

Aknenin Yok Edilmesinde Temizlik

Akne temizliğinde ılık su ile günde iki defa temizlik yapılmalıdır. Süt tarzı temizleyiciler yağlı baza sahip olduklarından temizleyici olarak tercih edilmemelidir. Akneli ciltler veya yağlı ciltler temizleyici olarak su ile çıkan sabun kullanılmalıdır. Piyasa koşullarında bazı kimyasallar aknenin daha fazla oluşmasına neden olabilir. Akne tedavisinde olumlu sonuçların 2-4 ay içerisinde belli olur. Akne, saç içlerinde de olabilen bir rahatsızlık.

akne oluşumu

akne oluşumu

Bu nedenle saçlar sıklıkla yıkanmalıdır. Özellikle yağlı saç yapısı sahip olan insanlar günde birkaç defa yıkanmalıdır. Akne’nin yok edilmesini hızlandırmak için öncelikli olarak stresten uzak durmak gerekir. Yaz aylarında tercih edilen kalitesiz güneş koruyucu kremlerde akne oluşumuna neden olur. Akne oluşumuna engel olmak için güneş kremini de kaliteli ürünlerde seçmek gerekir.

1 Yorum

  1. Seda 19 Haziran 2017 Yanıtla

Yanıtla