Aft  Nedir?

Bazı hastalıklar vardır ki, hem görüntü anlamında sorun yaşatır, hem de insanların çeşitli dönemlerde canını yakar. Bu sağlık sorunlardan birisi ağzın iç kısımlarında çıkan aft olmuştur. Aft ağız içinde veya diş etlerinden görülen ve kısmi de olsa insanların canını yakan sağlık problemlerinden olmuştur. İnsanların ağzında aft çıkmasına neden olan birçok etkenden söz etmek mümkündür.

aft

aft

Ancak özellikle, stres, gıda alerjisi, adet dönemi, hormonal değişimler,  bağışıklık sistemi problemi, vitamin veya mineral eksikliği ve virüsten kaynaklanan enfeksiyon ağız içinde aft çıkmasına neden olan bilinen etkilerdendir. Eğer gıda alerjiniz varsa, alerji olduğunuz yiyecekten uzak durmalısınız. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir aft ise, vitamin alımı gerekir.

Aft Tedavisi Nasıl Yapılır?

B3,B9 ve B12 vitamin eksikliği aft oluşumuna neden olan vitaminsizliklerdir. Bazı insanlar aft rahatsızlığın sonuçlandırması için doktora gitse de bazıları evinde oluşturduğu karışımlarla buna son vermeye çalışırlar. Aft’a engel olmak isteyen her birey ağız bakımını iyi yapmalıdır. Diş ipi kullanarak bakteri oluşuma neden olabilecek besin parçaları temizlenmelidir. Baharatlı ve acı yiyecekler aftın büyümesine neden olabilir.

aft nedir?

aft nedir?

Bu nedenle bu tür özellikteki yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Ağrının azaltılması için süt veya yoğurt tüketilebilir. Aftın iyileşme süresi 3 ile 6 gün arasında sürer. Aft’ın engellenmesinde veya var olan aft’ın ağrısının azaltılmasında tuzlu su ile gargara yapmak dilerseniz antibiyotik özellikle jel veya spreyler kullanmak yarar sağlar.

Yanıtla